Struktura webu anebo škatulata hýbejte se

Máte napsané texty, ale jak je poskládat do webové stránky? Co dát na hlavní stranu a co už do podstránek? Jak oddělit sekce? Do kolika sloupců rozdělit každou sekci? A jak to všechno bude vypadat na mobilu, tabletu, notebooku i stolním počítači?

Hlasuji pro jednostránku

Pro živnostníky doporučuji jednostránkový rolovací web, tzv. jednostránku (One page website). Jedná se o jednu dlouhou webovou stránku, kterou buď můžete procházet plynule shora dolů nebo skákat po sekcích použitím hlavního menu. Poslední sekce úplně dole je vždy Kontakt.

Příklad jednostránky a skládání textu do sekcí a sloupců

Někdy raději hybrid

Pokud potřebujete své služby více rozepsat, zvolte hybrid, kdy je vše důležité přehledně podané na jedné dlouhé hlavní straně a jen jednotlivé služby jsou představené na podstránkách. Je to ideální struktura pro SEO, protože každá stránka webu má svůj vlastní meta titulek a popis.

Stránka – sekce – sloupce

Jednostránkový web je složený ze sekcí, které jsou odděleny barevně, a každá má svůj nadpis (ve formě H1), který koresponduje s menu v záhlaví webu. Každá sekce je rozdělena na několik sloupců: můžete vybírat od jednoho po šest sloupců. Doporučuji používat především dva, tři nebo čtyři. Sloupec se dá naplnit textem, obrázkem, referencí, formulářem atd.

Nejčastěji využívané sloupce

 

Pro kontrolu využijte simulátor

Sloupce se pak v menších zařízeních jako jsou tablety a mobily automaticky řadí pod sebe. Pro dobré zobrazení na všech zařízeních je ale potřeba zkontrolovat ještě velikost písma a okraje jednotlivých prvků. Jak můžete vidět svůj web na všech zařízeních během chvilky? Jednoduše! Podívejte se na něj pomocí simulátoru: http://whatismyscreenresolution.net/

 

Podejte obsah vizuálně

Sloupce jsou potřeba nejen kvůli tomu, aby byl web responsivní (všude dobře zobrazený). Rozčlenění textu do menších částí a jejich seřazení vedle sebe dělá taky obsah mnohem snadněji čitelný. Jednotlivé sloupce doplňte nadpisy a nad ně dejte ikonky, fotky či velká čísla. Informace se pak dá přeletět rychle očima a na podrobnějším textu se zastavíte, pokud vás zaujme jeho vizuální část a nadpis.

jak web vznikne

Pro a proti

Výhoda jednostránky:

Návštěvníci webu nemusí klikat. Hlavně na mobilu se pohodlně posouvají pohybem prstu pořád dolů. Návštěvníků, kteří si prohlížejí web na mobilu, je víc než polovina.

Nevýhoda jednostránky:

Jednostránka je horší z hlediska SEO (pozice ve vyhledávačích), ale dá se to zlepšit tím, že každá sekce bude mít nadpis ve formě H1. Ještě vhodnější z pohledu SEO je využití hybridu.

Služba Sousedky

Na naší první schůzce si kromě sestavení obsahové struktury také web nakreslíme. Takže hned uvidíte webové sekce a jejich sloupce. Uvnitř sloupců načrtneme boxíky a napíšeme nadpisy, které čekající už jen na váš stručný text.