Jak vybrat písmo na web aneb Google Fonts to jistí

Jaký vybrat vhodný webový font? Měl by se hodit k vašemu předmětu podníkání a cílové skupině, takže podle toho volíte písmo pro nadpisy seriózní nebo bláznivé, strohé nebo psací, patkové či bezpatkové atd. Hlavně musí být dobře čitelné a s tím taky souvisí dostatečná velikost písma. Úzké písmo má výhodu, že se díky němu vejde víc obsahu do menu, hlavního sloganu a nadpisů sloupců.

Vždy jen dva druhy

Doporučuji zvolit dva druhy fontu u každého webu:

  1. Jeden výrazný pro nadpisy a hlavní slogan. Moje oblíbené jsou Oswald, Roboto Condensed, Playfair Display, Barrio, Lobster, Pacifico,  Sacramento a Amatic SC.
  2. Druhý klasický font pro zbytek textu. Doporučuji Open Sans, Roboto nebo Lato.

Rychlé tipy

  1. Pozor na velikost písmo pro mobily, zmenšete ho! Doporučuji 14 až 15px pro mobily a 16 až 18px pro počítače. Nadpisy mohou být samozřejmě větší.
  2. Řešte i výšku řádku. U nadpisů dávám 1,2 nebo 1,4 a u textu 1,7. Jedná se o násobky velikosti písma.
  3. Zkontrolujte font ve všech prohlížečích, může se stát, že někde nebude dobře fungovat. Dá se to ošetřit vložením speciálního kódu do hlavičky webu.

Služba Sousedky

V tomto případě jednoduchá. Zvolím písma nadpisů i textů podle vaší cílové skupiny a nastavím přiměřenou velikost.

Jak písmo hledat

Pokud pro tvorbu webu používáte WordPress, tak můžete fonty vybírat z nabídky Google Fonts. Pozor, pokud píšete web česky, potřebujete písmo z kategorie Latin Extended. Jen tak se budou česká písmena s háčky správně zobrazovat.

Google Fonts dokáže být skvělý pomocník při výběru písma. Jak na to?

  1. Napiště si slovní spojení, které chcete vidět v daném písmu.
  2. Pokud vybíráte písmo pro nadpisy, zvolte kategorii Display.
  3. Vyberte možnost Latin Extended.
  4. Prohlížejte možnosti, které vám Google Fonts nabízí a pokud se pro nějakou rozhodnete, klikněte na ni. Najdete tam doporučení na druhé doplňkové písmo.