Jak vybrat barvy webu, které k sobě ladí?

Web nepotřebuje přílišnou barevnost. Nejkrásnější barva je bílá, tu používám na pozadí, co to jde. K ní často přidávám světle šedou pro pozadí ostatních sekcí. A pak vyberu ještě jednu nebo dvě výraznější barvy pro zvýraznění prvků jako jsou ikony, tlačítka a rámečky. Jak tyto barvy vybrat?

  1. Využijte barvu, kterou máte v logu

Podpořte vizuální identitu vaší firmy a na webu využijte barvu svého loga. Můžete ji použít v sekci kontakty, kam dávám na pozadí výraznější barvu, web se tím tzv. uzemní. A je vhodné, když barva u kontaktů koresponduje s vaším logem. Ozývají se vám a logo je vaše značka.

 

  1. Fotka na úvodní straně webu vás navede

Podívejte se na hlavní fotografii webu a barvu přímo nasajte. Ideální nástroj na to se jmenuje Color Cop a je zdarma je stažení. Nasaje barvu z jakéhokoli místa na vaší obrazovce. A řekne vám ji v hexa kódu, který se při tvorbě webu používá. Např. tato žlutá je: #EFEB11.

 

  1. Nechte si barvu poradit od online nástroje

Často se stává, že znáte jednu barvu, kterou chcete použít na webu. Ale jak k ní vybrat další? Na to existuje výborný online nástroj Palleton.com. Jednu barvu nástroji zadáte a on vám nabídne další.

Další online vychytaný nástroj je Coolors.co, který vám ukáže kombinaci 5 barev, které k sobě skvěle ladí.

 

  1. Používejte různé stupně průhlednosti barvy

Tónovat se dá snadno i jedna barva pomocí nastavení stupně průhlednosti. Průhlednost (opacity) může mít hodnotu od 0 (úplně průhledná) po 1 (úplně neprůhledná).

Nastavuje se to v RGB formě zápisu barvy. Zkratka RGB značí 3 základní barvy, ze kterých je každá barva namíchaná: red, green a blue. Například naše žlutá má v RGB zápisu hodnoty (239,235,17). A poloprůhledná by pak byla RGBA(239,235,17,0.5). Písmeno „A“ je pro „alpha“ nastavení průhlednosti.

 

  1. Zkuste přechod dvou barev

Současný trend ve webdesignu je používání přechodu dvou barev do sebe. Nástroj DIVI, který pro tvorbu webů používám, toto snadno umožňuje. Řeknete mu, které dvě barvy namíchat, zadáte pár dalších parametrů a je to.

Rychlé tipy

Dbejte na to, aby byl text na pozadí vždy dobře čitelný. Barvy musí být dostatečně kontrastní.

Barva textu je nejlepší tmavě šedá, skoro černá. Jinou barevnost textů používejte jen pro odkazy. Nevyznačujte důležité například červenou nebo jinou barvou písma. Pokud potřebujete něco zvýraznit, dejte větší velikost písma.

Služba Sousedky

​Klientů se ptám na jejich oblíbené barvy a pak už web ladím podle jejich loga, hlavní fotografie a oboru podnikání. Barvami ale šetřím, u webu platí „více je méně“.